مزیت تمرین‌های یک طرفه

مزیت تمرین‌های یک طرفه

از ضعف عضلات خود شکایت دارید؟ آیا رشد عضلات و افزایش وزنتان متوقف شده است؟ تمرینات یک طرفه ممکن است همان چیزی باشد که شما برای افزایش قدرت، تعادل و تقارن بدنی خود به یک سطح بالاتر نیازمند باشید، اینجاست که تمرینات یک طرفه می‌تواند به پیشرفت عضلات شما کمک زیادی کند.

be active

انجام حرکات یک طرفه برای تقویت عضلات

زیربغل قایقی تک دست و جلوبازو دمبل تناوبی از حرکات بنیادی و پایه در وزنه زدن است که هر شخصی با آن آشنایی دارد.

اما بیشتر حرکات برای عضلات دیگر مثل عضلات پا، سینه و پشت قابلیت این را دارند که به‌صورت یک طرفه انجام شود. در این مقاله چرایی استفاده از تمرینات تک طرفه و به مزیت‌های این نوع از تمرینات پرداخته شده است.

 

تقویت سمت ضعیف تر بدن

اکثر افراد یک سمت از بدنشان به نسبت سمت دیگر قوی نیست و کمی ضعیف‌تر است. اغلب زمانی که شما با هالتر تمرین می‌کنید، قسمت قوی‌تر بدن بار سمت ضعیف تر را بر دوش کشیده و ضعف آن را پوشش می‌دهد. می‌توانید با استفاده از دمبل از این امر تا حدودی جلوگیری کنید ولی استفاده از جفت دمبل همزمان، همچنان هم افزایی دارد و طرف قوی تر به اندازه طرف ضعیف تر تقویت می شود.

 

تمرینات یک طرفه

اما هنگامی که فقط یک وزنه برمی‌دارید و دقیقاً همان حرکت را انجام می‌دهید، ممکن است تفاوت فاحشی بین قدرت و پایداری سمت راست نسبت به سمت چپ ایجاد شود. تمرینات  یک طرفه هر یک از دو سمت بدن را مجبور می‌کند بدون اینکه کمکی داشته باشد، دقیقاً مثل سمت دیگر با یک اندازه یکسان  تمرین داده شود، و این مورد سبب ایجاد تقارن بیشتر در اندام گردد.

 

افزایش حجم و عضله سازی

اگر در روند پیشرفت و  تمرینات خود با فلات روبه رو شده‌اید و نمی‌توانید از وزنه‌های بیشتری استفاده کنید وقت آن رسیده است که تمرینات تک طرفه را امتحان کنید. با تمرین دادن و تقویت سمت ضعیف‌تر خود با تمرینات تک طرفه، می‌توان دستاورد‌هایی را در حرکات جفتی به دست آورید.

با وقت گذاشتن و تقویت طرف ضعیف‌تر بدن می‌توانید به راحتی بر فلات پیش رو غلبه کنید.

 

تمرینات تک طرفه موجب تقویت عضلات مرکزی بدن می شود!!

انجام تمرینات تک طرفه شانه چه ارتباطی با تقویت عضلات میان تنه دارد؟

یک دمبل برداشته و حرکت پرس سرشانه ایستاده را به صورت تک دست اجرا نمایید. همانطور که با دست راست در حال اجرا حرکت هستید دست چپ خود را برروی عضلات مورب شکمی قرار دهید!! بله قطعاً متوجه انقباض آن خواهید شد.

زمانی که شما یک سمت بدن را جداگانه تمرین می دهید، عضلات مرکزی بدن باید سخت درگیر حرکت شوند تا تعادل بدن شما را در سمتی که آزاد است حفظ نماید. اگر حین چنین تمریناتی عضلات مرکزی تنه خود را منقبض نکنید، قطعاً تعادل خود را ازدست خواهید داد.

 

بهبود تعادل بدن

تمام تمرکز تمرینات تک طرفه بر روی تعادل بدنی است. تمریناتی مثل ددلیفت تک پا نه تنها عضله همسترینگ به صورت خاص برروی عضلات همسترینگ، سرینی و عضلات تحتانی کمر کار می‌کند، بلکه برای انجام چنین تمریناتی در حین حرکت باید کاملاً تعادل خود را حفظ کنید.

 

بهبود تمرکز در زدن تمرینات ورزشی

بسیاری از افراد زمانی را برای تمرینات تعادلی اختصاص  نمی‌دهند، از این طریق تمرینات تک طرفه می‌تواند به خوبی می تواند بدون وقت گذاشتن بیشتر برروی این هدف تمرکز کند و موجب افزایش تعادل گردد.

تعادل و هماهنکی به همان اندازه که در زندگی روزمره مهم است،  یک عنصر اساسی در رویکرد های تمرینی مختلف نیز می‌باشد.

 

بهبود سطوح تمرکز

به دلیل اینکه تمرینات تک طرفه چیزی نیست که بدنتان به آن عادت داشته باشد، در حین انجام تک طرفه باید تمرکز ذهنی خود را در طول انجام حرکت حفظ کنید. این امر به نوبه خود موجب بهبود تمرکز بر روی بدن، تراز بندی بهتر بدن، وحتی انقباض عضلانی داشته باشید.

در تمرینات یک طرفه بدلیل اینکه باید از سرعت اجرای حرکت کم کنید، از این طریق سبب می شود در حین اجرای حرکت بیشتر به نحوه حرکت دادن وزنه فکر کنید، و به نوبه خود به شما کمک می کند که تمرکز بیشتری برروی عضله در حال کار بگذارید. به بیان دیگر در تمرینات تک طرفه می توانید به خوبی و به درستی عضله هدف را درگیر کنید.

با تشکر از شما که همراه تیم بی اکتیو بودید و با ثبت نظرات خود به پیشرفت هرچه بیشتر ما کمک می‌کنید.

ویراستار علمی: دکتر صادق هاشمی