4 دستورالعمل طلایی برای چربی سوزی بهتر

4 دستورالعمل طلایی برای چربی سوزی بهتر

در آستانه سال جدید هستیم و همه افراد به نوعی قصد دارند در سال جدید به اهداف تناسب اندامی که تو ذهنشون دارند برسند. در مقالات سایت و پست های اینستاگرامی خودمون تا حدودی براتون راجع به اینکه اهداف باید SMART باشند صحبت کردیم. پس با این مقاله همراه تیم بی اکتیو باشید که این 4 دستورالعمل و براتون نام ببریم.

be active

4 روش برای چربی سوزی بیشتر برای کاهش وزن

حالا میریم سر اصل مطلب یعنی همون 4 عادتی که قرار هستش راجع بهش صحبت کنیم و این 4 عادت می تونه شما رو در چربی سوزی یاری کنه:

1.  سهم میوه جات و سبزیجات روزانه خودتون رو افزایش بدید

اگر قصد چربی سوزی و کاهش وزن دارید، یکی از بهترین اهدافی که می تونید برای خودتون تعیین کنید، مصرف بیشتر سبزی و میوه در روز هستش. میوه و سبزی فیبر بالایی داره، انواع ویتامین ها و مواد معدنی رو در خودش جا داده، سیر نگهتون می داره، کالری کمی داره و فواید زیادی برای سلامتی شما به همراه داره.

 

مصرف میوه و سبزیجات در رژیم غذایی

 

قاعدتاً با افزایش مصرف میوه و سبزیجات، جای کمتری برای پرخوری باقی می مونه و همچنین مصرف این مواد می تونه به سطوح سلامت کلی شما کمک کننده باشه.

 

2. انجام 3 روز تمرین قدرتی در هفته

سعی کنید بطور مفید 3 روز در هفته وزنه بزنید یا تمرینات قدرتی انجام بدید.

با این تواتر تمرینی علاوه بر اینکه می تونید توده عضلانی خودتون رو حفظ کنید و یا افزایش بدید، همچنین بدنتون رو به کاهش چربی تحریک می کنید. داشتن توده عضلانی بیشتر با کالری سوزی بالاتر همراه هستش.یعنی بدن برای این که این عضلات رو حفظ کنه و یا به واسطه کار این عضلات باید سوخت بیشتری هم مصرف کنه.

 

انجام تمرینات قدرتی برای چربی سوزی بیشتر

 

یکی از رویکرد های تمرین قدرتی مطلوب برای چربی سوزی، انجام تمرین قدرتی فول بادی بصورت یکروز در میان هستش. این تمرینات می تونه برای این 3 روز که شما برای تمرین به باشگاه می رید متفاوت از روز دیگه باشه.

 

3. روز های استراحت، فعال باشید

روزهایی که تمرین ندارید، سعی کنید در حد کافی فعالیت داشته باشید. این فعالیت می تونه شامل پیاده روی، کوه نوردی، دوچرخه سواری یا حتی رفتن روی تردمیل، رفتن به خرید و هر کار دیگه ای که بتونه برای  شما کالری سوزی داشته باشه، باشه.

 

کالری سوزی با فعالیت بدنی

 

در درجه اول سعی کنید کارهایی رو انجام بدید که از انجام اونها لذت می برید. اگر کاری که می کنید برای شما خوشایند باشه، قطعاً در اون کار مداومت دارید و می تونید به نتایج خوبی برسید و به کالری سوزی شما کمک زیادی می‌کنه.

 

4. به اندازه کافی پروتئین بخورید

مصرف پروتئین به اندازه کافی به معنی نخوردن کربوهیدرات نیست. اما اگر هدفتون کاهش وزن باشه، برای اینکه بتونید توده عضلانی خودتون رو حفظ کنید باید به اندازه کافی پروتئین دریافت کنید. علاوه بر این پروتئین ها بسیار منابع سیر کننده ای هستند، و همچنین برای سلامتی پوست، مو و ناخن های شما بسیار ضروری اند.

 

نقش پروتئین در چربی سوزی

 

سعی کنید به یک نوع پروتئین اکتفا نکنید و از چند نوع پروتئین از جمله پروتئین های دریایی، گوشت قرمز، حبوبات، تخم مرغ، لبنیات، دانه ها، آجیل ها، و منابع غذایی غنی از پروتئنی دیگر رو استفاده کنید.

 

زمان بندی و برنامه ریزی داشته باشید

برای اینکه کارهاتون چه در زمینه تناسب اندام و چه در زمینه های دیگه به نتیجه برسه نیاز برنامه ریزی گذر زمان هستش. روی تقویم سال جدید کارهایی که باید بکنید رو برنامه ریزی کنید، درست مثل اینکه آنها رویدادهایی هستند که نباید از دستشون بدید.

برای مثال زیر هر شنبه دوشنبه چهارشنبه و یا هر روز دیگری که دوسدارید بنویسید جلسه تمرینی. بازه زمانی که باید به تمرین برید هم کنارش بنویسید.

می تونید در روزهای دیگه هر فعالیتی که قرار هست داشته باشید مثل پیاده روی رو با بازه زمانی مشخص یادداشت کنید.

همچنین یک یادداشت داشته باشید که مثلاً یادت نره امروز سبزیجات بخوری و یا حتی می تونید برای هر ماه برنامه غذایی مشخصی رو در طول هفته رعایت کنید. این کار باعث میشه پایبندی شما بیشتر بشه.

آخر هر روز کارهایی رو که اون روز انجام دادید بررسی کنید و هچنین برای اینکه از برنامه فردا خبردار بشید، نگاهی به برنامه فرداتون هم بندازید. یادداشت های این چنینی و برنامه ریزی کردن به این سبک می تونه به شما در رعایت رژیم غذایی و تمرینی و همچنین پایبند بودن به این دو کمک کنه.

با اجرای مداوم این روش برای چند ماه متوالی بطور کلی عادت های جدید در شما نهادینه شده و در زمینه تناسب اندام می تونید به اهداف خودتون برسید، که از جمله این اهداف میشه به کاهش چربی بدن، افزایش توده عضلانی و همچنین افزایش قدرت بدنی اشاره کرد.

خیلی ممنونم که با این مقاله از تیم بی اکتیو همراه ما بودید و در آخر از شما میخوام که با گذاشتن نظرات خود به پیشرفت هرچه بیشتر بی اکتیو تیم کمک کنید.

ویراستار علمی: دکتر صادق هاشمی