تاثیر مصرف مشروبات الکلی بر عملکرد ورزشی و ریکاوری

تاثیر مصرف مشروبات الکلی بر عملکرد ورزشی و ریکاوری

مصرف الکل در ورزش چه تاثیری بر روی عملکرد بدن دارد؟ تیم بی اکتیو سعی کرده با این مقاله به دانش علمی شما در این زمینه کمک کند، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

be active

تاثیر مصرف مشروبات الکلی بر روی بدن

در مطالعات برروی تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف الکل و همچنین مدت زمان دوره ی مصرف آن، مشخص شده است که هرچه دوز مصرف الکل بیشتر باشد، تاثیر مخرب آن بر عملکرد و ریکاوری نیز بیشتر خواهد بود.

 

تاثیرات کوتاه مدت برروی عملکرد

 در مطالعات انجام شده، محققین متوجه شده اند که مصرف الکل فرآیند یادگیری، هماهنگی، حس های پوستی – جسمانی

تحت تاثیر قرار خواهد داد و خاصیت آرامش بخش بودن آن در نهایت فایده ای برای بهتر شدن اعمال جسمانیتان نخواهد داشت.

با مطالعه برروی مصرف حاد الکل در ورزشکاران، محقیقین متوجه شدند که این موضوع تاثیرات قابل ملاحظه ای بر ظرفیت تمرینی افراد خواهد گذاشت.

 

مصرف الکل بر روی بدن

 

علاوه بر این، محققین توانستند، بین مصرف الکل و افزایش خطر آسیب دیدگی در ورزشکاران ارتباط قوی پیدا  کنند  همچنین شواهدی دال بر اینکه الکل می تواند در متابولیسم مواد غذایی و تولید انرژی توسط عضلات بدن در حین تمرین، اختلال ایجاد کند وجود دارد. و اگر دچار سردرد شدید یا عوارض جانبی دیگر ناشی از نوشیدن زیاد الکل شدید، برای تمامی مواردی که در بالا ذکر شد خوب نیست.

خب چه کار می توان کرد؟ گذشته از پرهیز در  مصرف الکل (که برای سلامت افراد زیان بار است)، چند نکته برای به حداقل رساندن تاثیرات الکل بر بدن وجود دارد.

کم آبی ناشی از مصرف الکل به میزان قابل توجهی عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

 تاثیرات بلند مدت بر عملکرد

هنگامی که تاثیرات مزمن الکل بر ورزشکاران مورد بررسی قرار گرفته شد، آسیب های متعدد و زیاد و همچنین در کل عملکرد پایین تری نسبت به آنچه انتظار می رفت مشاهده شد.

اساساً این اثرات خاصیت انباشتگی دارد و ناشی از تجمع تاثیرات کوتاه مدت مصرف الکل روی هم و به تدریج در یک مدت زمان طولانی می باشد.

 

تاثیر الکل بر ریکاوری

 

با اینحال شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف همیشگی الکل، ممکن است در واقع به شما در جذب الکل کمک کرده و آن را تاحدودی در قالب برخی از ظرفیت های انرژی از دست رفته تولیدی در بدن بازیابی کنید ( اما حتی ارزش مقایسه کردن با نوشیدن های غیر همیشگی یا کسانی که الکل مصرف نمی کنند را نخواهد داشت).

 

تاثیرات بلند مدت بر ریکاوری و سازگاری

مطالعات بلند مدت برروی تاثیرات مزمن مصرف الکل، کاهش قطر فیبرهای عضلانی در طیفی وسیع هم در افراد تمرین کرده و هم تمرین نکرده نشان داده است.

در واقع مشخص شده است که مصرف مزمن و بلند مدت الکل می تواند منحصراً برای ساختار عضلانی ما مضر باشد. مصرف مزمن الکل با افزایش گردش واسطه های التهاب زا همراه خواهد بود که می تواند به بافت عضله آسیب برساند. اگر عضلات به طور کافی بازسازی نشوند شاهد آتروفی یا تحلیل رفتن آن ها خواهیم بود.

اطلاعاتی مبتنی بر اینکه در نهایت این امر برای عملکرد ورزشی در جلسه ی بعدی مضر خواهد بود وجود دارد.

این دلایل اهمیت و روابط متقابل بین ریکاوری، سازگاری و عملکرد ورزشی را برجسته می سازد و به همین دلیل ورزشکاران باید از ایجاد اختلال در هریک از این عناصر خود داری کنند.

 

نکته پایانی و نتیجه گیری

تاثیرات کوتاه و دراز مدت الکل، اثرات منفی بر عملکرد و ریکاوری بدن و همچنین فاز سازگاری خواهد داشت.

شدت این تاثیرات تحت تاثیر دوز می باشد، و مصرف مزمن الکل به مرور زمان سبب کاهش قابل توجه ای در عملکرد، کیفیت ریکاوری، ترکیب بدن و وضعیت سلامت کلی بدن خواهد شد. شاید مصرف کم یا پراکنده الکل بهترین رویکرد برای دستیابی به اهداف سلامتی و تناسب اندام و هم حفظ معاشرت اجتماعی باشد.

 

تاثیر الکل بر بدن

 

شاید نتوانید بطور کامل از تاثیرات فیزیولوژیکی الکل بر سطوح سلولی اجتناب کنید، اما با کاهش دادن و به حداقل رساندن میزان شدت تاثیرات ناشی از الکل می توانید زود تر به تمرینات برگردید.

از نوشیدنی های که با مایعات صفر کالری میکس شده اند استفاده کنید، و قبل از خوابیدن چند لیوان آب و 1 قرص ویتامین سی مصرف کنید، این کار اولین چیزی است که به بازگشت بدنتان در مسیر درست خود کمک می کند.

و با تشکر از دکتر صادق هاشمی برای نظارت علمی بر محتواهای تولیدی تیم بی اکتیو.

و در آخر خواهشمندم با گذاشتن کامنت و نظرات خود به پیشرفت تیم بی اکتیو کمک کنید.